Dzieci od najmłodszych lat uczą się, jak prawidłowo chodzić, utrzymywać równowagę oraz poprawną postawę ciała. Taniec i aktywność ruchowa spełnia nie tylko rolę kształtującą w sensie fizycznym, ale także uczy współżycia towarzyskiego, wyrabia estetykę i elegancję ruchu. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.: dlaczego taniec stanowi ważną formę organizacji czasu wolnego, jakie zalety płyną z aktywności ruchowej u dziecka oraz jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?
Dlaczego taniec stanowi ważną formę organizacji czasu wolnego?
Wybierając odpowiednie zajęcie dla naszej pociechy, warto przyjrzeć się bliżej aktywnościom ruchowym, takim jak np. taniec. Dzięki ćwiczeniom muzyczno- ruchowym dzieci kształcą sprawność, prawidłowy rozwój i trening organizmu, a także wzbogacają osobowość. Dzieci, które posiadają często niespożyte pokłady energii, mają możliwość wyładowania w tańcu nie tylko nadmiaru siły, ale również złych emocji i problemów. Zwłaszcza teraz, kiedy nasi milusińscy mają mniejsze możliwości uczestniczenia w życiu towarzyskim, powinniśmy zadbać o ich dobre samopoczucie i aktywność ruchową. Taniec będzie świetną zabawą nie tylko dla najmłodszych. Skorzystają z niego chętnie większe dzieci oraz młodzież.
Jakie zalety płyną z aktywności ruchowej u dziecka?
Aktywność ruchowa, a w szczególności taniec, może być atrakcyjny dla najmłodszych, ze względu na element zabawy. W edukacji taniec jest postrzegany jako forma poprawiająca aktywność fizyczną, wypełniająca czas wolny oraz przygotowanie do życia towarzyskiego. Gdy połączymy ruch, taniec oraz muzykę, uzyskamy w ten sposób przepis idealny na zaspokojenie potrzeb rozwoju ruchowego dziecka. Kiedy nasza pociecha jest radosna, wymachuje rączkami, tupie i podskakuje, wystarczy twórczo wykorzystać wszystkie te elementy dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Ważną zaletą jest również to, że przez edukację taneczną można realizować także inne zadania, takie jak wspieranie rozwoju psychofizycznego, rozwijanie uzdolnień artystycznych oraz wyrównywanie braków rozwojowych. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie tańca integracyjnego w edukacji nie tylko szkolnej, ale również pozaszkolnej. Dzięki tańcom integracyjnym osoby nieśmiałe stają się bardziej otwarte i skore do rozmów. Animacje przy pomocy ruchu rozluźniają napiętą atmosferę, rozładowują nadmiar energii, rozwijają motoryczność oraz regulują procesy fizjologiczne.
Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?
Warto pamiętać, że dzieci najszybciej i najchętniej uczą się właśnie poprzez zabawę. Sprawmy więc, aby zajęcia, na które zapiszemy nasze dzieci, lub spotkania z rówieśnikami wykorzystywały właśnie ten element. Organizując urodziny i wszelkiego rodzaju święta postawmy na profesjonalistów, którzy jak nikt inny potrafią zachęcić nasze pociechy do aktywności ruchowej. Aby uatrakcyjnić taniec, animatorzy wykorzystują specjalnie przygotowane rekwizyty, często wcześniej tworzone wspólnie z dziećmi. Najlepszą motywacją do zabaw ruchowych jest zainteresowanie osoby dorosłej, w tym samego rodzica. Na każdym kroku zapewniajmy dziecko o swojej uwadze i wsparciu, rozmawiajmy o mocnych i słabych stronach i nie bójmy się pochwał. Sprawmy, aby aktywność ruchowa była dla dziecka formą zabawy i wyrażenia siebie, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Nauka tańca niesie za sobą wiele zalet, które warto przedstawić również dziecku, niech czuje, że ma wpływ na spędzanie wolnego czasu według swoich preferencji i liczymy się z jego zdaniem.
Jeśli nie wiesz, jak zorganizować zabawy ruchowe i konkursy sprawnościowe, bez obaw! Zgłoś się do nas! Mamy w swojej ofercie najlepszych animatorów i głowy pełne pomysłów.